Hızlı geçiş sistemleri

Hızlı geçiş sistemlerinde araca takılan bir elektronik etiket sayesinde bilgiler okunarak eşleştirilir.  Bu teknolojiye RFID adı verilir.  Bu sayede araçların tüm geçiş hareketleri izlenerek hızlıca kontrol altına alınır ve geçişi sağlanır.  Bu durum uzun kuyrukların ve yığılmaların önüne geçer.  Hızlı geçiş sistemi kısaca HGS diye adlandırılır.  Bu sistemin çalışma şekli şu şekildedir.  Tesisinizin veya sitenizin otopark alanında bulunan bariyer yada otomatik açılıp kapanan kapılara RFID antenler takılarak uyumlu hale getirilir.  Bu antenler ise ART 63 M adı verilen paneller ile etkileşim kurarak giriş çıkış yapan araçların bilgilerini alarak yetkisi olan araçların girişine izin verir.  Sistem hızlı okuma ve algılama özelliğine sahip olduğundan bu işlemleri çok kısa sürede gerçekleştirebilir.  Toplanılan bilgilerin hepsi kayıt altında tutulduğundan daha sonra isteğe bağlı olarak rapor alınabilir.  

Hatta geçmişe dönük sorgulama ve raporlama bile yapılabilir.  ART 63 M isimli panel okuyucular 150. 000 adet araç geçiş kaydı ve 10. 000 adet araç kaydı tutabilme kapasitesine sahiptirler.  Arabaların plakalarına ya da ön camlarına takılan RFID bir etiket sayesinde araçlar paneller tarafında okunarak yetki verilip verilmeyeceği belirlenir.  Elektronik olan bu etiketler arabaya uyumlu ve monte edilmiş şekilde olduğu için unutma yada kaybetme gibi bir sorun yaşanma riski azdır.  Hızlı geçiş sistemleri liman işletmeleri,  hastaneler, üniversiteler, kamu ve özel sektör yada askeri kurumlarda kullanılmaktadır.  Bu sistemde alan ve zaman yetkisi verilebilir.  Hızlı geçiş sistemi ile yüzlerce aracın kontrolü sağlanabilir.  Araçların giriş çıkış saatleri,  İçeride kalma süreleri kolaylıkla denetlenebilir ve rapor alınabilir.  Herhangi bir kart yada kumanda kullanımı gerektirmez.  

Günümüz gelişen teknolojisi sayesinde HGS uzun mesafeden okuyup tanıma özelliğine sahiptir.  Ayrıca sistemin tüm bariyerlere ve kapılara uyumlu olması sağladığı avantajların başında geliyor.  Bu sayede kuruluşların yada sitelerin otoparkları yabancı ve gereksiz araç işgallerinden korunmuş oluyor.  HGS kullanan iş yeri, yada kuruluşlarda otopark görevlisi gibi bir personel kullanımına gerek kalmaz.  Sistem otomatik olarak giriş çıkışı yapıp verileri kayıt altında tuttuğundan kullanılan yerlerde güvenlik düzeyini de üst seviyede tutar.