Parmak İzi Programı

 

Parmak izi sistemini tercih etmek için bir çok sebep vardır. günümüzde firmalar hem güvenlik zafiyetini an az seviye düşürmek ve hemde iş gücü yükünü ortadan kaldırmak için iş yerlerinde  parmak izi okuyucularına daha çok rağbet göstermektedir.çünkü parmak izi kopyalanamaz veya çalınamaz.kartlı geçiş sistemlerinde bazen başkası yerine kart basımı gibi sorunlara karşılaşılabilir.fakat parmak izi okuyucu kullanılan yerlerde yardımlaşmak adına kimse kimsenin yerine geçemez.bu sistemde şifremi unuttum kartım evde kaldı gibi mazeretlerede gerek kalmaz.parmak izi okuyucular  genelde tek  başlarına kullanılmazlar. Bu cihazlar bir parmak izi programıyla entegre olarak çalışan bir bilgisayarla birlikte kullanılırlar. Bu program kullanıcıya kolaylık sağlarken cihaz içindeki bilgilerin  daha güvenli olarak  saklanabilmesi açısından çok avantajlıdır.özellikle iş yerlerinde parmak izi okuyucular bir bilgisayara bağlı olarak çalışırlar.

Bilgisayar tanımlanan bu program sayesinde personelin giriş çıkış saatleri bilgisayara aktarılarak burada yedeklenip saklanır. Bu program iş yerlerini büyük bir maliyet avantajı sağlarken hemde  personelin geçmiş bilgilerine ulaşım süresi bakımından kolaylık sağlar. Program kullanıcının tek bir tuşla personel tanımlayabilmesi ve kullandığı cihazın özelliklerine göre kişinin giriş çıkış yetkilerinin tanımlanabilmesi bakımından da büyük avantaj sağlamaktadır.cihazların tarih, saat,giriş çıkış izini  gibi ayarlarının bilgisayar üzerinden yapılabilmesi, bu program sayesinde parmak izi tanıtılan kişinin bilgileri bilgisayara aktarılırdık tan sonra  birden çok cihaz varsa bu bilgilerin diğer cihazlara gönderilmesi zaman bakımından çok avantajlıdır. şayet parmak izi okuyucu cihazının  başına herhangi bir şey gelse bile bilgilerin yedekleri programda saklı olduğundan daha güvenlidir.

iş yerlerinde kullanılan bu programın en önemli kullanım amacı personellerin işe giriş çıkış saatlerinin varsa mesai saatlerinin program sayesinde diğer bütün programlara kısa sürede aktarım yapabilmesidir.bu aktarım personelin ücret hesaplamalarında iş gücü ve süre bakımından büyük bir yükü ortadan kaldırmakta ve hata payını en aza indirgemektedir.çünkü bilgiler otomatik olarak gerekli programa aktarılır.parmak izi programı farklı firmaların ihtiyaçları doğrultusunda raporlama yapabilmesi için yazılımı ayarlanabilir şekilde oluşturulmuştur. bundan dolayı her farklı program için ayrı bir aktarım programı gerekmez.verilerin mutlaka yedekleri alınıp saklanır herhangi bir problem olduğunda saklanan yedek dosyalarından kurtarma yapılabilir.