Spor merkezi üye takip sistemi

Spor merkezi üye takip sistemi spor salonlarına kayıtlı olan üyelerin salona giriş çıkış hareketlerini takip etmek amacıyla kullanılan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde salona kayıtlı olan üyelerin hangi saatte nerelere giriş çıkış yaptığını ve nerelerde bulunduğunu tespit etmek çok kolaydır. Üstelik sadece spor salonlarında değil üyelik gerektiren bütün yerlerde kullanılabilir. Bazı üyelik gerektiren kuruluşlarda üyelerin sadece muhasebe bilgilerini tutan sistemler kullanılmaktadır. Bu da diğer takip edilmesi gereken üye bilgileri ve hareketleri için daha fazla insan gücü gerektirmektedir. Oysaki bu bilgilerin bilgisayar ortamında tutulması daha güvenli olacaktır. Ayrıca bazen her bir üye için ayrı bir personel çalıştırmak gerekebilir. Spor salonu üye takip sistemi kullanan kuruluşlarda bilgiler dijital ortamda saklandığı için hata payı oranı çok azdır ve veriler daha güvenli saklanır.

Spor salonu üye takip sisteminin çalışma şekli şu şekildedir. Sistem bir cihaz ve buna bağlı olan ek yazılım programının bulunduğu bir bilgisayar aracılığı ile çalışır.  Cihazlar parmak izi okuyucu ya da kartlı geçiş sistemi cihazı olabilir. Genelde salonlar kartlı turnikeleri tercih etmektedir. Çünkü kartlı turnikeler parmak okuyuculara göre daha ucuzdur. Salona giren bütün üyelere ait bilgiler cihazdan okutularak yazılım programı sayesinde bilgisayara aktarılır. Ayrıca bu veriler sayesinde üyelerin hangi alanlarda ne kadar durduğunu saptayıp ilgi alanlarının ne olduğunu tespit edip üyelere bu doğrultuda hizmet sunmak çok daha kolay. Spor merkezi üye takip sisteminin sunduğu en önemli kolaylıklardan biriside üyelerin ödeme durumlarının takibidir.

Örneğin ödeme yapmayan ya da ödemesi geciken üyelere sms yolu ile ödeme tarihlerini hatırlatmak mümkün. Bu da ödeme gününü unuttum gibi bahanelerin ortadan kalkmasına sağlar. Ayrıca bu sms ler ile üyelerin kandil, yılbaşı, doğum günü, bayram gibi özel günlerde mesaj göndererek küçük jestler yapabilmek de mümkün. Spor merkezi üye takip sistemi sayesinde üyelere ait bütün bilgileri raporlama seklinde alabilir ve üyelere toplu mesajlar gönderebilirsiniz. Ayrıca üyelere ait bu bilgileri belirlenen tarihlere göre rapor şeklinde alabilirsiniz.